Lääketieteellinen ammatillinen jatkokoulutus

Erikoisalojen vastuuhenkilöt ja kova-lääkärit

 

ERIKOISLÄÄKÄRIKOULUTUS    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttajalääkäri(t)
Akuuttilääketiede Castrén Maaret    
Anestesiologia ja tehohoito Olkkola Klaus    
Endokrinologia Schalin-Jäntti Camilla    
Foniatria

Ahmed Geneid

 
Fysiatria Arokoski Jari    
Gastroenterologia

Arkkila Perttu

 

 
Gastroenterologinen kirurgia

Puolakkainen Pauli

 

 
Geriatria

Jämsen Esa 

 
Ihotaudit ja allergologia Ranki Annamari    
Infektiotaudit Kantele Anu    
Kardiologia Sinisalo Juha    
Keuhkosairaudet ja allergologia Myllärniemi Marjukka    
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
   
Kliininen farmakologia ja lääkehoito Backman Janne    
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede

Piirilä Päivi

 

 
Kliininen hematologia Porkka Kimmo    
Kliininen kemia

Pulkki Kari

 

 
Kliininen mikrobiologia Meri Seppo    
Kliininen neurofysiologia Vanhatalo Sampsa    
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Mäkitie Antti    
Käsikirurgia Ryhänen Jorma    
Lastenkirurgia Pakarinen Mikko    
Lastenneurologia Haataja Leena    
Lastenpsykiatria Aronen Eeva    
Lastentaudit Jahnukainen Kirsi    
Liikuntalääketiede Uusitalo Arja    
Naistentaudit ja synnytykset Oskari Heikinheimo    
Nefrologia Patrik Finne    
Neurokirurgia Niemelä Mika    
Neurologia Lindsberg Perttu    
Nuorisopsykiatria

Nina Lindberg

 
Oikeuslääketiede Sajantila Antti    
Oikeuspsykiatria Lindberg Nina    
Ortopedia ja traumatologia

Järvinen Teppo

 

 
Patologia Carpén Olli    
Perinnöllisyyslääketiede Pöyhönen Minna    
Plastiikkakirurgia Koljonen Virve    
Psykiatria Paunio Tiina
 
Isometsä Erkki  
 
Radiologia

Autti Taina

 

 
Reumatologia

Eklund Kari

 

 
Silmätaudit

Kivelä Tero

 

 
Sisätaudit Yki-Järvinen Hannele
 
 
Suu- ja leukakirurgia

Kontio Risto 

 

 
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Lemström Karl

 

 
Syöpätaudit Leppä Sirpa    
Terveydenhuolto Anna Maria Heikkinen    
Työterveyshuolto

Reijula Kari 

 

 
Urologia

Rannikko Antti

 

 
Verisuonikirurgia Venermo Maarit    
Yleiskirurgia

Sund Malin

 

 
Yleislääketiede

Thorn Lena

 

 
     
ERIKOISHAMMASLÄÄKÄRIKOULUTUS    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttajahammaslääkäri(t)
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suun mikrobiologia

Richardson Riina

Välimaa Hanna

 

 
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suupatologia

Salo Tuula

 

 
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suuradiologia

Autti Taina

 

 
Hampaiston oikomishoito Rice David    
Kliininen hammashoito/ kariologia ja endodontia Tjaderhane Leo    
Kliininen hammashoito/ lasten hammashoito Salmela Eija    
Kliininen hammashoito/ parodontologia

Sorsa Timo

 

 
Kliininen hammashoito / protetiikka ja purentafysiologia Kemppainen Pentti    
Suu- ja leukakirurgia

Kontio Risto

 

 
Suun terveydenhuolto

Heikkinen Anna Maria

 

 

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttajalääkäri
Akuuttilääketiede

Matti Martikainen

 
Anestesiologia ja tehohoito

Janne Liisanantti

 
Endokrinologia

Tapani Ebeling

 
Foniatria

Sanna Häkli

 
Fysiatria

Kaj Sundqvist

 
Gastroenterologia

Ritva Koskela

 
Gastroenterologinen kirurgia

Juha Saarnio

 
Geriatria

Jouko Laurila

 
Ihotaudit ja allergologia

Kaisa Tasanen-Määttä

Suvi-Päivikki Sinikumpu
Infektiotaudit

Teija Puhto

 
Kardiologia

Juhani Junttila

Timo Lauri
Keuhkosairaudet ja allergologia

Riitta Kaarteenaho

Hanna Jaula
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
   
Kliininen farmakologia ja lääkehoito

Miia Turpeinen

 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede    
Kliininen hematologia

Marjaana Säily

 
Kliininen kemia

Olli Vuolteenaho

 
Kliininen mikrobiologia

Risto Vuento

 
Kliininen neurofysiologia

Mika Kallio

 
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit

Olli-Pekka Alho

 
Käsikirurgia

Juhana Leppilahti

 
Lastenkirurgia

Juha-Jaakko Sinikumpu

 
Lastenneurologia

Johanna Uusimaa

 
Lastenpsykiatria

Mirjami Mäntymaa

 
Lastentaudit

Terhi Tapiainen

Kimmo Halt
Liikuntalääketiede

Tiina Nylander

 
Naistentaudit ja synnytykset

Hannu Martikainen

 
Nefrologia

Risto Ikäheimo

 
Neurokirurgia

Aki Laakso

 
Neurologia

Kari Majamaa

 
Nuorisopsykiatria

Kristiina Moilanen

 
Oikeuslääketiede

Philippe Lunetta

 
Oikeuspsykiatria    
Ortopedia ja traumatologia

Juhana Leppilahti

 
Patologia

Markus Mäkinen

 
Perinnöllisyyslääketiede

Jukka Moilanen

 
Plastiikkakirurgia

Outi Kaarela

 
Psykiatria

Juha Veijola

 
Radiologia

Osmo Tervonen

 
Reumatologia

Anna Karjalainen

 
Silmätaudit

Nina Hautala

 
Sisätaudit

Olavi Ukkola

 
Suu- ja leukakirurgia    
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Jari Satta

 
Syöpätaudit

Taina Turpeenniemi-Hujanen

Henni Helppi
Terveydenhuolto

Miia Turpeinen

 
Työterveyshuolto

Leena Ala-Mursula

 
Urologia

Markku Vaarala

 
Verisuonikirurgia

Pekka Romsi

 
Yleiskirurgia

Juha Saarnio

 
Yleislääketiede

Markku Timonen

 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttaja-hammaslääkäri
Hampaiston oikomishoito

Pertti Pirttiniemi

 

Kliininen hammashoito

 

Kariologia ja endodontia:

Marja-Liisa Laitala

 

Parodontologia:

Pekka Ylöstalo

 

Protetiikka ja purentafysiologia:

Kirsi Sipilä

 

Lasten hammashoito:

Marja-Liisa Laitala

 
Suuradiologia

Sisko Huumonen

 
Suupatologia

Markus Mäkinen

 
Suu- ja leukakirurgia

György Sandor

 
Terveydenhuolto

Marja-Liisa Laitala

 

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-lääkäri
Akuuttilääketiede

Ari Palomäki

Jorma Heikkinen
Anestesiologia ja tehohoito

Arvi Yli-Hankala

Heikki Koskinen
Endokrinologia

Saara Metso

Päivi Hämäläinen

Foniatria

Marja Asikainen

 
Fysiatria

Markku Kankaanpää

Kallematti Tapola

Gastroenterologia

Katri Kaukinen

Tuire Ilus

Gastroenterologinen kirurgia

Johanna Laukkarinen

Mika Ukkonen

Geriatria

Hanna Kerminen

Saila Haapasalmi

Ihotaudit ja allergologia

Teea Salmi

Teija Kimpimäki

Infektiotaudit

Jaana Syrjänen

 
Kardiologia

Jussi Hernesniemi

Minna Tahvanainen

Keuhkosairaudet ja allergologia

Lauri Lehtimäki

Hannu Kankaanranta

Johanna Pakkasela

 

Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
   
Kliininen farmakologia ja lääkehoito

Reijo Laaksonen

 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede

Mika Kähönen

 
Kliininen hematologia

Marjatta Sinisalo

 
Kliininen kemia

Terho Lehtimäki

 
Kliininen mikrobiologia

Olli Silvennoinen

 
Kliininen neurofysiologia

Sari-Leena Himanen

 
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit

Markus Rautiainen

Ilkka Kivekäs

Käsikirurgia

Jarkko Jokihaara

 
Lastenkirurgia

Teuvo Tammela

 
Lastenneurologia

Kai Eriksson

 
Lastenpsykiatria

Kaija Puura

 
Lastentaudit

Sauli Palmu

Kalle Kurppa

Riitta Ojala

 

Liikuntalääketiede

Jari Parkkari

 
Naistentaudit ja synnytykset

Hannele Laivuori

Kirsi Taurio

Nefrologia

Satu Mäkelä

Paula Mantula

Neurokirurgia

Juhana Frösen

 
Neurologia

Jukka Peltola

Johanna Palmio

Nuorisopsykiatria

Riittakerttu Kaltiala

Laura Meittamo

Oikeuslääketiede

Sirkka Goebeler

 
Oikeuspsykiatria

Riittakerttu Kaltiala

 
Ortopedia ja traumatologia

Ville Mattila

Heidi Lehtokangas

Patologia

Timo Paavonen

Lasse Nieminen

Perinnöllisyyslääketiede

Hannele Laivuori

 
Plastiikkakirurgia

Minna Kääriäinen

 
Psykiatria

Olli Kampman

Susanna Rask

Katri Kivimäki

Radiologia

Jussi Hirvonen

Niklas Ånäs

Reumatologia

Pia Isomäki

Susanna Sihvonen

Silmätaudit

Hannu Uusitalo

Peeter Kööbi

Sisätaudit

Katri Kaukinen

Jussi Pohjonen

Erja Parker (KS Seinäjoki)

Suu- ja leukakirurgia

Markus Rautiainen

 
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Jari Laurikka

 
Syöpätaudit

Arja Jukkola

Jarkko Ahvonen

Terveydenhuolto

Seppo Nikkari

Riitta Luoto

 
Työterveyshuolto

Riitta Sauni

 
Urologia

Teemu Murtola

Antti Kaipia

Verisuonikirurgia

Niku Oksala

Eva Saarinen

Yleiskirurgia

Teuvo Tammela

Saara Turtiainen

Yleislääketiede

Tuomas Koskela

 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-hammaslääkäri
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka

Jorma Järnstedt

 
Hampaiston oikomishoito

Timo Peltomäki

 
Kliininen hammashoito

-

 
Suuradiologia -  
Suupatologia -  
Suu- ja leukakirurgia

Markus Rautiainen

 
Terveydenhuolto

Satu Lahti

 

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-lääkäri
Akuuttilääketiede Kalle Mattila
kalle.matias.mattila@tyks.fi
Jonni Unga
jonni.unga@tyks.fi
Anestesiologia ja tehohoito Timo Laitio
titala@utu.fi
Saara Huoponen
saara.huoponen@tyks.fi
Riina Rikalainen-Salmi
riina.rikalainen-salmi@tyks.fi
Endokrinologia Pirjo Nuutila
pirjo.nuutila@utu.fi
Minna Soinio
minna.soinio@tyks.fi
Foniatria Miia Ruuskanen
miia.ruuskanen@tyks.fi
 
Fysiatria Mikhail Saltychev
mikhail.saltychev@tyks.fi
 
Gastroenterologia

Kimmo Salminen

kimmo.salminen@tyks.fi

 

 



1.9.21 alkaen
Matti Artosalo

matti.artosalo@tyks.fi

Gastroenterologinen kirurgia Juha Grönroos
juha.gronroos@tyks.fi
Elina Lietzen
elina.lietzen@tyks.fi
Geriatria Maria Nuotio
maria.nuotio@utu.fi
 
Ihotaudit ja allergologia Veli-Matti Kähäri
veli-matti.kahari@utu.fi
Päivi Lintu
paivi.lintu@tyks.fi
Infektiotaudit Jarmo Oksi
jarmo.oksi@utu.fi
 
Kardiologia Antti Saraste
antsaras@utu.fi
Tuomas Kiviniemi
tuomas.kiviniemi@tyks.fi
Keuhkosairaudet ja allergologia Tarja Saaresranta
tarja.saaresranta@utu.fi
Ulla Anttalainen
ulla.anttalainen@tyks.fi
Päivi Oksman
paivi.oksman@utu.fi
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
yhteyshenkilö
Paulina Salminen
paulina.salminen@tyks.fi
Satasairaala:
Eeva-Liisa Sävelä
eeva-liisa.savela@satasairaala.fi
Vaasan keskussairaala:
Olli Hautero
olli.hautero@vshp.fi
Kliininen farmakologia ja lääkehoito Aleksi Tornio
aleksi.tornio@utu.fi
 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede Jukka Kemppainen
jukka.kemppainen@utu.fi
Ville Kallio
ville.kallio@tyks.fi
Kliininen hematologia Maija Itälä-Remes
maija.itala-remes@tyks.fi
 
Kliininen kemia Anna Linko-Parvinen
anna.linko-parvinen@tyks.fi
 
Kliininen mikrobiologia Pentti Huovinen
penhuo@utu.fi
 
Kliininen neurofysiologia Satu Jääskeläinen
satu.jaaskelainen@tyks.fi

Satu Laaksonen
satu.laaksonen@tyks.fi

Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Jaakko Pulkkinen
jaakko.pulkkinen@tyks.fi
Lotta Ivaska
lotta.ivaska@tyks.fi
Käsikirurgia Markus Pääkkönen
markus.paakkonen@tyks.fi
Tuukka Tanskanen
tuukka.tanskanen@tyks.fi
Lastenkirurgia Olli Pajulo
olpaju@utu.fi
Ella Virkki
ella.virkki@tyks.fi
Lastenneurologia Tuire Lähdesmäki
tuire.lahdesmaki@tyks.fi
Erika Storm
erika.storm@tyks.fi
Lastenpsykiatria André Sourander
andsou@utu.fi


Lastentaudit Liisa Lehtonen
liisa.lehtonen@tyks.fi
Anita Arola
anita.arola@tyks.fi
Liikuntalääketiede Olli J. Heinonen
olli.heinonen@utu.fi
 
Naistentaudit ja synnytykset Päivi Polo
paivi.polo@tyks.fi
Pia Suvitie
pia.a.suvitie@tyks.fi
Kaisa Holmberg
kaisa.holmberg@tyks.fi
Nefrologia Niina Koivuviita
niina.koivuviita@tyks.fi
 
Neurokirurgia Jaakko Rinne
jaakko.rinne@tyks.fi/@utu.fi
Anna Östberg
anna.ostberg@tyks.fi
Neurologia Valtteri Kaasinen
valtteri.kaasinen@tyks.fi
Anna Östberg
anna.ostberg@tyks.fi
Nuorisopsykiatria Max Karukivi
max.karukivi@utu.fi

1.6.21 alkaen Christina Fortelius

christina.fortelius@tyks.fi
 

Oikeuslääketiede Philippe Lunetta
philippe.lunetta@utu.fi
 
Oikeuspsykiatria Hannu Lauerma
hannu.lauerma@vth.fi
31.12.21 saakka
 
Ortopedia ja traumatologia Keijo Mäkelä
keijo.makela@tyks.fi
Juho Hatakka
juho.hatakka@utu.fi
Patologia Ilmo Leivo
ilmo.leivo@utu.fi
Paula Vainio
paula.vainio@tyks.fi
Perinnöllisyyslääketiede Marja Hietala
marja.hietala@tyks.fi
 
Plastiikkakirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
Erika Hoppela
erika.hoppela@tyks.fi
Psykiatria Jarmo Hietala
jahi@utu.fi
Leena Kähäri
leena.kahari@tyks.fi
Radiologia Hannu Aronen
hannu.aronen@tyks.fi
Roberto Blanco Sequeiros
roberto.blanco@utu.fi
Milja Holstila
mierlu@utu.fi
Reumatologia Laura Pirilä
laura.pirila@tyks.fi
Johanna Paltta
johanna.paltta@tyks.fi
Silmätaudit Eija Vesti
eija.vesti@tyks.fi
Anna-Maria Kajavalta
anna-maria.kajavalta@tyks.fi
Sisätaudit Markus Juonala
markus.juonala@utu.fi

TYKS:

Louise Aaltonen
louise.aaltonen@tyks.fi
Satasairaala:
Sauli Widbom
sauli.widbom@satasairaala.fi
Vaasan keskussairaala:
Nadja Granholm
nadja.granholm@vshp.fi

Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
 
Sydän- ja rintaelinkirurgia Vesa Anttila
vesa.anttila@tyks.fi
 
Syöpätaudit Heikki Minn
heikki.minn@tyks.fi

 

Terveydenhuolto Päivi Rautava
rautava@utu.fi

Katja Paakkola

katja.paakkola@utu.fi

Työterveyshuolto Tuula Putus
tuula.putus@utu.fi

Juha Liira

jliira@utu.fi

Urologia Matti Laato
matti.laato@tyks.fi
 
Verisuonikirurgia Harri Hakovirta
harri.hakovirta@tyks.fi
 
Yleiskirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
Raili Veemaa
raili.veemaa@tyks.fi
Yleislääketiede Päivi Korhonen
paivi.korhonen@utu.fi
 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-hammaslääkäri
Hampaiston oikomishoito Janna Waltimo-Sirén
janna.waltimo-siren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Kliininen hammashoito Kariologia ja endodontia:
Arzu Tezvergil-Mutluay, arztez@utu.fi
Parodontologia:
Ulvi Gürsoy, ulvgur@utu.fi
Protetiikka ja purentafysiologia:
Timo Närhi, timnar@utu.fi
Lasten hammashoito:
Janna Waltimo-Sirén, janna.waltimo-siren@utu.fi

Johanna Tanner
johtan@utu.fi

Suuradiologia Marja Ekholm
marja.ekholm@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suupatologia Jaana Hagström
jaana.hagstrom@hus.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Terveydenhuolto Satu Lahti
satu.lahti@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi

 

Viimeksi päivitetty 16.09.2021