Lääketieteellinen ammatillinen jatkokoulutus

Erikoisalojen vastuuhenkilöt ja koulutuslääkärit

Helsingin yliopiston koulutuslääkärirekisteri

ERIKOISLÄÄKÄRIKOULUTUS    
Erikoisala Vastuuhenkilö Koulutuslääkäri(t)
Akuuttilääketiede Castrén Maaret    
Anestesiologia ja tehohoito Olkkola Klaus    
Endokrinologia Schalin-Jäntti Camilla    
Foniatria

Ahmed Geneid

 
Fysiatria Arokoski Jari    
Gastroenterologia

Arkkila Perttu

 

 
Gastroenterologinen kirurgia

Puolakkainen Pauli

 

 
Geriatria

Jämsen Esa 

 
Ihotaudit ja allergologia Ranki Annamari    
Infektiotaudit Järvinen Asko    
Kardiologia Sinisalo Juha    
Keuhkosairaudet ja allergologia Myllärniemi Marjukka    

Kirurgian runkokoulutus (ennen 1.2.2020 opinto-oikeuden saaneet)
https://blogs.helsinki.fi/runkokoulutus/

 

Kirurgian perehdytysjakso (1.2.2020 jälkeen opinto-oikeuden saaneet)

 

Sund Malin

 

 

 

Oman erikoisalasi vastuuhenkilö

 
Kliininen farmakologia ja lääkehoito Backman Janne    
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede

Piirilä Päivi

 

 
Kliininen hematologia Porkka Kimmo    
Kliininen kemia

Pulkki Kari

 

 
Kliininen mikrobiologia Meri Seppo    
Kliininen neurofysiologia Lauronen Leena  
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Mäkitie Antti    
Käsikirurgia Ryhänen Jorma    
Lastenkirurgia Pakarinen Mikko    
Lastenneurologia Haataja Leena    
Lastenpsykiatria Aronen Eeva    
Lastentaudit Jahnukainen Kirsi    
Liikuntalääketiede Uusitalo Arja    
Naistentaudit ja synnytykset Oskari Heikinheimo    
Nefrologia Patrik Finne    
Neurokirurgia Niemelä Mika    
Neurologia Lindsberg Perttu    
Nuorisopsykiatria

Anu Raevuori  
 

 
Oikeuslääketiede Sajantila Antti    
Oikeuspsykiatria Lindberg Nina    
Ortopedia ja traumatologia

Järvinen Teppo

 

 
Patologia Carpén Olli    
Perinnöllisyyslääketiede Pöyhönen Minna    
Plastiikkakirurgia Koljonen Virve
 
 
Psykiatria Paunio Tiina
 
Isometsä Erkki  
 
Radiologia

Autti Taina

 

 
Reumatologia

Eklund Kari

 

 
Silmätaudit

Kivelä Tero

 

 
Sisätaudit Yki-Järvinen Hannele
 
 
Suu- ja leukakirurgia

Snäll Johanna
 

 
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Lemström Karl

 

 
Syöpätaudit Leppä Sirpa    
Terveydenhuolto Kristiina Patja Eeva-Liisa Tuovinen  
Työterveyshuolto

Reijula Kari 

 

 
Urologia

Rannikko Antti

 

 
Verisuonikirurgia Venermo Maarit    
Yleiskirurgia

Sund Malin

 

 
Yleislääketiede

Thorn Lena

 

 
     
ERIKOISHAMMASLÄÄKÄRIKOULUTUS    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttajahammaslääkäri(t)
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suun mikrobiologia

Richardson Riina

Välimaa Hanna

 

 
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suupatologia

Salo Tuula

 

 
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka/ suuradiologia

Autti Taina

 

 
Hampaiston oikomishoito Rice David    
Kliininen hammashoito/ kariologia ja endodontia Tjaderhane Leo    
Kliininen hammashoito/ lasten hammashoito Salmela Eija    
Kliininen hammashoito/ parodontologia

Sorsa Timo

 

 
Kliininen hammashoito / protetiikka ja purentafysiologia Kemppainen Pentti    
Suu- ja leukakirurgia

Johanna Snäll
 

 
Suun terveydenhuolto

Kristiina Patja  

Eeva-Liisa Tuovinen  

 

Koulutusohjelmien vastuuhenkilöt

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö Koulutuslääkäri
Akuuttilääketiede

Prof. Jouni Kurola

Heljä Vänni

helja.vanni@siunsote.fi

Anestesiologia ja tehohoito

Prof. Ari Uusaro

Tuija Kokkonen

Tuija.Kokkonen@kuh.fi

Endokrinologia

Dos. Leena Moilanen, Sisätautien klinikka, KYS, leena.moilanen@kuh.fi, 017 173 311

 
Foniatria

LT Mari Qvarnström, Foniatrian pkl ja päiväyksikkö, KYS, mari.qvarnstrom@kuh.fi, 017 172 848

 
Fysiatria

Prof. Olavi Airaksinen

 
Gastroenterologia

Dos. Ville Männistö, Sisätautien klinikka, KYS, ville.mannisto@kuh.fi, 044 717 5087

 
Gastroenterologinen kirurgia

Prof. Tuomo Rantanen

 
Geriatria

Prof. Eija Lönnroos 

Riikka Kettunen

riikka.kettunen@fimnet.fi
Ihotaudit ja allergologia

Prof. Ilkka Harvima

 
Infektiotaudit

Dos. Irma Koivula, Infektioyksikkö, KYS, irma.koivula@kuh.fi, 017 172 196

 
Kardiologia

Prof. Juha Hartikainen, Juha.Hartikainen@kuh.fi

Pertti Jääskeläinen

Pertti.Jaaskelainen@kuh.fi

Keuhkosairaudet ja allergologia

Prof. Heikki Koskela

Anne Lätti

Anne.Latti@kuh.fi
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede

Prof. Tomi Laitinen

 
Kliininen hematologia

Dos. Taru Kuittinen

 

 
Kliininen kemia, sairaalakemistit

Prof. Esa Hämäläinen 

 
Kliininen mikrobiologia

Prof. Tuure Kinnunen

 
Kliininen neurofysiologia

Prof. Esa Mervaala 

 
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Prof. Heikki Löppönen

Maria K. Heikkinen

Maria.Heikkinen@kuh.fi
Käsikirurgia

Dos. Yrjänä Nietosvaara, Kirurgian klinikka, KYS, yrjana.nietosvaara@kuh.fi, 017 173 311

 
Lastenkirurgia

Prof. Heikki Kröger

Jenni Jalkanen

jenni.jalkanen@kuh.fi

Lastenneurologia

Ylilääkäri Jarkko Kirjavainen, Lastenklinikka, KYS, jarkko.kirjavainen@kuh.fi, 044 717 9874

Emmi-Veera Kivivuori

emmi-veera.kivivuori@kuh.fi

Lastenpsykiatria Prof. Ilona Luoma  
Lastentaudit

Prof. Marjo Renko

Inka Hämynen ja Tanja Kuiri-Hänninen

Inka.Hamynen@kuh.fi / Tanja.Kuiri-Hanninen@kuh.fi

Liikuntalääketiede

Prof. Heikki Tikkanen 

Eija Kemppainen

eija.kemppainen@uef.fi
Naistentaudit ja synnytykset

Prof. Marjo Tuppurainen

Leena Alanne

Leena.Alanne@kuh.fi

Nefrologia

LT, erikoislääkäri Pauli Karhapää, Sisätautien osasto 2104, KYS, pauli.karhapaa@kuh.fi, 017 172 225

 
Neurokirurgia

Prof. Ville Leinonen, Neurokirurgian klinikka, KYS, ville.leinonen@kuh.fi, 044 717 2303

Antti Huotarinen

antti.huotarinen@kuh.fi

Neurologia

Prof. Reetta Kälviäinen

Antti Huotarinen

antti.huotarinen@kuh.fi

Nuorisopsykiatria

Prof. Tommi Tolmunen

 
Oikeuslääketiede  

Kristiina Kivimies

Kristiina.Kivimies@niuva.fi

Oikeuspsykiatria

Prof. Jari Tiihonen

 
Ortopedia ja traumatologia

Prof. Heikki Kröger 

Katriina Paasikallio

Katriina.Paasikallio@kuh.fi

Patologia

Dos. Reijo Sironen

Tuomas Rauramaa

tuomas.rauramaa@uef.fi

Perinnöllisyyslääketiede

LT, erl Tanja Saarela, Kl. genetiikan yksikkö, KYS, tanja.saarela@kuh.fi, 017 173 311

 
Plastiikkakirurgia

Prof. Outi Kaarela, Kirurgian klinikka, KYS, outi.kaarela@kuh.fi, 017 173 311

Elina Laaksonen

elina.laaksonen@kuh.fi

Psykiatria

Prof. Minna Valkonen-Korhonen, minna.valkonen@kuh.fi

Laura Julkunen

Laura.Julkunen@kuh.fi
Radiologia

Prof. Juhana Hakumäki

044 711 3302 

Juhana Hakumäki

Erikka Holopainen

Erikka.Holopainen@kuh.fi

Mervi Tiihonen (kl opettaja)

Mervi.Tiihonen@kuh.fi
Reumatologia

Prof. Tuulikki Sokka-Isler, Sisätautien poliklinikka, KSSHP, tuulikki.sokka-isler@ksshp.fi, 040 735 2087

 
Silmätaudit

Prof. Kai Kaarniranta

Niko Kivinen

niko.kivinen@kuh.fi

Sisätaudit

Prof. Johanna Kuusisto

Reeta Rintamäki

Reeta.Rintamaki@kuh.fi
Suu- ja leukakirurgia

Prof. Heikki Löppönen

 
Sydän- ja rintaelinkirurgia

LT, erikoislääkäri Annastiina Husso, Kirurgian klinikka, KYS, annastiina.husso@kuh.fi, 044 717 9239

 
Syöpätaudit

Prof. Outi Kuittinen

Tiia Kettunen

Tiia.Kettunen@kuh.fi
Terveydenhuolto

Dos. Simo Kokko, simo.kokko@fimnet.fi, 044 231 9625

 
Työterveyshuolto Prof. Tuula Oksanen  
Urologia

Dos. Sirpa Aaltomaa, Kirurgian klinikka, KYS,

p. 017 173 311

 
Verisuonikirurgia

Dos. Jussi Kärkkäinen

p. 044 - 717 6106

 
Yleiskirurgia

Prof. Matti Eskelinen 

Mari Heikkinen

mari.heikkinen@siunsote.fi
Yleislääketiede

Prof. Pekka Mäntyselkä

Arja Sipinen

Arja.Sipinen@jyvaskyla.fi
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö

koulutushammaslääkäri ( yhteinen kaikilla erikoisaloilla)

Hammaslääketieteellinen diagnostiikka

Hammaslääketieteellinen radiologia:

Prof. Sisko Huumonen

 

Suun mikrobiologia: 

prof. Arja Kullaa

 

Suupatologia: 

ei nimetty

Veli-Matti Vartiainen

veli.vartiainen@uef.fi

- toimii kaikilla erikoisaloilla  

 

Hampaiston oikomishoito (ortodontia)

Prof. Timo Peltomäki

 

Kliininen hammashoito

 

Kariologia ja endodontia:

Prof. Murat Mutluay

 

Parodontologia:

Prof. Päivi Mäntylä

 

Protetiikka ja purentafysiologia:

Prof. Murat Mutluay

 

Lasten hammashoito:

ei nimetty

 
Suu- ja leukakirurgia

Prof. Jari Kellokoski

 
Terveydenhuolto Prof. Liisa Suominen  
Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö Koulutuslääkäri
Akuuttilääketiede

Matti Martikainen

 
Anestesiologia ja tehohoito

Janne Liisanantti

 
Endokrinologia

Tapani Ebeling

 
Foniatria

Sanna Häkli

 
Fysiatria

Kaj Sundqvist

 
Gastroenterologia

Ritva Koskela

 
Gastroenterologinen kirurgia

Juha Saarnio

 
Geriatria

Jouko Laurila

 
Ihotaudit ja allergologia

Kaisa Tasanen-Määttä

Suvi-Päivikki Sinikumpu
Infektiotaudit

Teija Puhto

 
Kardiologia

Juhani Junttila

Timo Lauri
Keuhkosairaudet ja allergologia

Riitta Kaarteenaho

Hanna Jaula
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
   
Kliininen farmakologia ja lääkehoito

Miia Turpeinen

 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede    
Kliininen hematologia

Marjaana Säily

 
Kliininen kemia

Olli Vuolteenaho

 
Kliininen mikrobiologia

Ilkka Junttila

 
Kliininen neurofysiologia

Mika Kallio

 
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit

Olli-Pekka Alho

 
Käsikirurgia

Juhana Leppilahti

 
Lastenkirurgia

Juha-Jaakko Sinikumpu

 
Lastenneurologia

Johanna Uusimaa

 
Lastenpsykiatria

Mirjami Mäntymaa

 
Lastentaudit

Terhi Tapiainen

Kimmo Halt
Liikuntalääketiede

Tiina Nylander

 
Naistentaudit ja synnytykset

Marja Vääräsmäki

 
Nefrologia

Anna Salmela

 
Neurokirurgia

Mikael von und zu Fraunberg

 
Neurologia

Mikko Kärppä

 
Nuorisopsykiatria

Kristiina Moilanen

 
Oikeuslääketiede

Philippe Lunetta

 
Oikeuspsykiatria    
Ortopedia ja traumatologia

Juhana Leppilahti

 
Patologia

Markus Mäkinen

 
Perinnöllisyyslääketiede

Jukka Moilanen

 
Plastiikkakirurgia

Outi Kaarela

 
Psykiatria

Juha Veijola

 
Radiologia

Osmo Tervonen

 
Reumatologia

Anna Karjalainen

 
Silmätaudit

Nina Hautala

 
Sisätaudit

Olavi Ukkola

 
Suu- ja leukakirurgia    
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Jari Satta

 
Syöpätaudit

Taina Turpeenniemi-Hujanen

Henni Helppi
Terveydenhuolto

Miia Turpeinen

 
Työterveyshuolto

Leena Ala-Mursula

 
Urologia

Markku Vaarala

 
Verisuonikirurgia

Pekka Romsi

 
Yleiskirurgia

Juha Saarnio

 
Yleislääketiede

Markku Timonen

 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö Kouluttaja-hammaslääkäri
Hampaiston oikomishoito

Pertti Pirttiniemi

 

Kliininen hammashoito

 

Kariologia ja endodontia:

Marja-Liisa Laitala

 

Parodontologia:

Pekka Ylöstalo

 

Protetiikka ja purentafysiologia:

Kirsi Sipilä

 

Lasten hammashoito:

Marja-Liisa Laitala

 
Suuradiologia

Sisko Huumonen

 
Suupatologia

Markus Mäkinen

 
Suu- ja leukakirurgia

György Sandor

 
Terveydenhuolto

Marja-Liisa Laitala

 

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö koulutuslääkäri (Kova-lääkäri)
Akuuttilääketiede

Ari Palomäki

Jorma Heikkilä

Anestesiologia ja tehohoito

Arvi Yli-Hankala

Heikki Koskinen

Endokrinologia

Saara Metso

Päivi Hämäläinen

Foniatria

Markus Rautiainen

 

Fysiatria

Markku Kankaanpää

Kallematti Tapola

Gastroenterologia

Katri Kaukinen

Tuire Ilus

Gastroenterologinen kirurgia

Johanna Laukkarinen

Mika Ukkonen

Geriatria

Hanna Kerminen

Saila Haapasalmi

Ihotaudit ja allergologia

Teea Salmi

Teija Kimpimäki

Infektiotaudit

Jaana Syrjänen

Outinen Tuula

Kardiologia

Jussi Hernesniemi

Minna Tahvanainen

Keuhkosairaudet ja allergologia

Lauri Lehtimäki

Hannu Kankaanranta

Johanna Pakkasela

 

Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
 

Laitinen Ismo (SEKS)

Turunen Arto

Kliininen farmakologia ja lääkehoito

Reijo Laaksonen

 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede

Mika Kähönen

Pieta Lehtinen

Kliininen hematologia

Marjatta Sinisalo

Rimpiläinen Johanna

Kliininen kemia

Terho Lehtimäki

 
Kliininen mikrobiologia

Olli Silvennoinen

 
Kliininen neurofysiologia

Sari-Leena Himanen

Mäkelä Eeva

eeva.a.makela@pshp.fi

Korva-, nenä- ja kurkkutaudit

Markus Rautiainen

Ilkka Kivekäs

Käsikirurgia

Jarkko Jokihaara

 
Lastenkirurgia

Teuvo Tammela

 
Lastenneurologia

Kai Eriksson

 
Lastenpsykiatria

Kaija Puura

 
Lastentaudit

Sauli Palmu

Eero Lauhkonen

Turunen Riikka

Liikuntalääketiede

Jari Parkkari

 
Naistentaudit ja synnytykset

Hannele Laivuori

Kirsi Taurio

Nefrologia

Satu Mäkelä

Paula Mantula

Neurokirurgia

Juhana Frösen

 
Neurologia

Jukka Peltola

Sarkanen Tomi

Nuorisopsykiatria

Riittakerttu Kaltiala

Laura Meittamo

Oikeuslääketiede

Sirkka Goebeler

 
Oikeuspsykiatria

Riittakerttu Kaltiala

 
Ortopedia ja traumatologia

Ville Mattila

Heidi Lehtokangas

Patologia

Timo Paavonen

Lasse Nieminen

Perinnöllisyyslääketiede

Hannele Laivuori

 
Plastiikkakirurgia

Minna Kääriäinen

 
Psykiatria

Olli Kampman

Susanna Rask

Katri Kivimäki

Radiologia

Jussi Hirvonen  

Niklas Ånäs

Reumatologia

Pia Isomäki

Susanna Sihvonen

Silmätaudit

Hannu Uusitalo

Peeter Kööbi

Sisätaudit

Katri Kaukinen

Jussi Pohjonen

Erja Parker (KS Seinäjoki)

Suu- ja leukakirurgia

Markus Rautiainen

 
Sydän- ja rintaelinkirurgia

Jari Laurikka

 
Syöpätaudit

Arja Jukkola

Jarkko Ahvonen

Terveydenhuolto

Seppo Nikkari

 
Työterveyshuolto

Riitta Sauni

 
Urologia

Teemu Murtola


Teuvo Tammela

Antti Kaipia

Verisuonikirurgia

Niku Oksala

Eva Saarinen

Yleiskirurgia

Teuvo Tammela

Saara Turtiainen

Yleislääketiede

Tuomas Koskela

 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-hammaslääkäri
Hammaslääketieteellinen diagnostiikka

Jorma Järnstedt

 
Hampaiston oikomishoito

Timo Peltomäki

 
Kliininen hammashoito

Ulla Kotiranta

 
Suuradiologia -  
Suupatologia -  
Suu- ja leukakirurgia

Markus Rautiainen

 
Terveydenhuolto

Satu Lahti

 

 

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö koulutuslääkäri
Akuuttilääketiede Kalle Mattila
kalle.matias.mattila@tyks.fi
Jonni Unga
jonni.unga@tyks.fi
Anestesiologia ja tehohoito Timo Laitio
titala@utu.fi
Saara Huoponen
saara.huoponen@tyks.fi
Riina Rikalainen-Salmi
riina.rikalainen-salmi@tyks.fi
Endokrinologia Pirjo Nuutila
pirjo.nuutila@utu.fi
Minna Soinio
minna.soinio@tyks.fi
Foniatria Miia Ruuskanen
miia.ruuskanen@tyks.fi
 
Fysiatria Mikhail Saltychev
mikhail.saltychev@tyks.fi
 
Gastroenterologia

Kimmo Salminen

kimmo.salminen@tyks.fi

 

 



Matti Artosalo

matti.artosalo@tyks.fi

Gastroenterologinen kirurgia Juha Grönroos
juha.gronroos@tyks.fi
Elina Lietzen
elina.lietzen@tyks.fi
Geriatria Maria Nuotio
maria.nuotio@utu.fi

Lauri Jokipalo

lauri.e.jokipalo@utu.fi

Ihotaudit ja allergologia Veli-Matti Kähäri
veli-matti.kahari@utu.fi
Päivi Lintu
paivi.lintu@tyks.fi
Infektiotaudit Jarmo Oksi
jarmo.oksi@utu.fi
 
Kardiologia Antti Saraste
antsaras@utu.fi
Tuomas Kiviniemi
tuomas.kiviniemi@tyks.fi
Keuhkosairaudet ja allergologia Tarja Saaresranta
tarja.saaresranta@utu.fi
Ulla Anttalainen
ulla.anttalainen@tyks.fi
Päivi Oksman
paivi.oksman@tyks.fi
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
yhteyshenkilö
Paulina Salminen
paulina.salminen@tyks.fi
Satasairaala:
Eeva-Liisa Sävelä
eeva-liisa.savela@satasairaala.fi
Vaasan keskussairaala:
Olli Hautero
olli.hautero@vshp.fi
Kliininen farmakologia ja lääkehoito Aleksi Tornio
aleksi.tornio@utu.fi
 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede Jukka Kemppainen
jukka.kemppainen@utu.fi
Ville Kallio
ville.kallio@tyks.fi
Kliininen hematologia Maija Itälä-Remes
maija.itala-remes@tyks.fi
 
Kliininen kemia Anna Linko-Parvinen
anna.linko-parvinen@tyks.fi
 
Kliininen mikrobiologia Pentti Huovinen
penhuo@utu.fi

Miia Laine

miia.laine@tyks.fi

Kliininen neurofysiologia Satu Jääskeläinen
satu.jaaskelainen@tyks.fi

Satu Laaksonen
satu.laaksonen@tyks.fi

Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Heikki Irjala
heikki.irjala@utu.fi
Lotta Ivaska
lotta.ivaska@tyks.fi
Käsikirurgia Markus Pääkkönen
markus.paakkonen@tyks.fi
Tuukka Tanskanen
tuukka.tanskanen@tyks.fi
Lastenkirurgia Olli Pajulo
olpaju@utu.fi
Ella Virkki
ella.virkki@tyks.fi
Lastenneurologia Tuire Lähdesmäki
tuire.lahdesmaki@tyks.fi
Erika Storm
erika.storm@tyks.fi
Lastenpsykiatria André Sourander
andsou@utu.fi


Lastentaudit Liisa Lehtonen
liisa.lehtonen@tyks.fi
Anita Arola
anita.arola@tyks.fi
Liikuntalääketiede Olli J. Heinonen
olli.heinonen@utu.fi
 
Naistentaudit ja synnytykset Päivi Polo
paivi.polo@tyks.fi
Pia Suvitie
pia.a.suvitie@tyks.fi
Kaisa Holmberg
kaisa.holmberg@tyks.fi
Nefrologia

Niina Koivuviita
niina.koivuviita@tyks.fi,

sijaisena 1.2.-31.12.2022 Maarit Wuorela

maarit.wuorela@tyks.fi

 
Neurokirurgia Jaakko Rinne
jaakko.rinne@tyks.fi/@utu.fi
Anna Östberg
anna.ostberg@tyks.fi
Neurologia Valtteri Kaasinen
valtteri.kaasinen@tyks.fi
Anna Brück
anna.bruck@tyks.fi
Nuorisopsykiatria Max Karukivi
max.karukivi@utu.fi

Christina Fortelius

christina.fortelius@tyks.fi

Oikeuslääketiede Philippe Lunetta
philippe.lunetta@utu.fi
 
Oikeuspsykiatria Hannu Lauerma
hannu.lauerma@vth.fi
 
Ortopedia ja traumatologia Keijo Mäkelä
keijo.makela@tyks.fi
Juho Hatakka
juho.hatakka@utu.fi
Patologia Pekka Taimen
pekka.taimen@utu.fi
Paula Vainio
paula.vainio@tyks.fi
Perinnöllisyyslääketiede Marja Hietala
marja.hietala@tyks.fi
 
Plastiikkakirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
Erika Hoppela
erika.hoppela@tyks.fi
Psykiatria Jarmo Hietala
jahi@utu.fi
Leena Kähäri
leena.kahari@tyks.fi
Radiologia Hannu Aronen
hannu.aronen@tyks.fi
Roberto Blanco Sequeiros
roberto.blanco@utu.fi
Milja Holstila
mierlu@utu.fi
Reumatologia Laura Pirilä
laura.pirila@tyks.fi
Johanna Paltta
johanna.paltta@tyks.fi
Silmätaudit Eija Vesti
eija.vesti@tyks.fi
Anna-Maria Kajavalta
anna-maria.kajavalta@tyks.fi
Sisätaudit Markus Juonala
markus.juonala@utu.fi

TYKS:

Louise Aaltonen
louise.aaltonen@tyks.fi
Satasairaala:
Sauli Widbom
sauli.widbom@satasairaala.fi
Vaasan keskussairaala:
Nadja Granholm
nadja.granholm@ovph.fi

Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
 
Sydän- ja rintaelinkirurgia Vesa Anttila
vesa.anttila@tyks.fi
 
Syöpätaudit Panu Jaakkola
panjaa@utu.fi

Taina Reunamo

taina.reunamo@tyks.fi

Terveydenhuolto Päivi Rautava
rautava@utu.fi

Katja Paakkola

katja.paakkola@utu.fi

Työterveyshuolto Tuula Putus
tuula.putus@utu.fi

Juha Liira

jliira@utu.fi

Urologia Matti Laato
matti.laato@tyks.fi
 
Verisuonikirurgia Harri Hakovirta
harri.hakovirta@tyks.fi
 
Yleiskirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
Raili Veemaa
raili.veemaa@tyks.fi
Yleislääketiede Päivi Korhonen
paivi.korhonen@utu.fi
 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-hammaslääkäri
Hampaiston oikomishoito Janna Waltimo-Sirén
janna.waltimo-siren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Kliininen hammashoito Kariologia ja endodontia:
Arzu Tezvergil-Mutluay, arztez@utu.fi
Parodontologia:
Ulvi Gürsoy, ulvgur@utu.fi
Protetiikka ja purentafysiologia:
Timo Närhi, timnar@utu.fi
Lasten hammashoito:
Janna Waltimo-Sirén, janna.waltimo-siren@utu.fi

Johanna Tanner
johtan@utu.fi

Suuradiologia Marja Ekholm
marja.ekholm@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suupatologia Jaana Hagström
jaana.hagstrom@hus.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Terveydenhuolto Satu Lahti
satu.lahti@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi

 

Viimeksi päivitetty 05.05.2022